Pielgrzymka szlakiem relikwii Męki Pańskiej

HEILIGENBLUT – TRYDENT – TURYN – MEDIOLAN – SAN GIMIGNANO – COLLE DI VAL D’ELSA
ORVIETO – RZYM – WATYKAN – MANOPPELLO – LANCIANO – RAWENNA– KAHLENBERG
PROGRAM RAMOWY 9 DNI

Zapisy: Ks. Mirosław Matuszny – tel. 604988929

Pobierz w pdf klikając tutaj

Dołącz do wydarzenia na Facebook klikając tutaj

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd w godzinach rannych. Przejazd na nocleg w okolice granicy czesko – austriackiej.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Heiligenblut. Nawiedzimy gotycki kościół św. Wincentego, w którym znajduje się kolumna z bezcenną relikwią – krwią Zbawiciela. Legenda mówi, że relikwia została przyniesiona w to miejsce w 914 roku z Konstantynopola przez duńskiego rycerza-krzyżowca Bricciusa. Przejazd do Trydentu. Wędrówka „cesarskim szlakiem” od zamku Buonconsiglio, dawnej rezydencji biskupów położonej na wzgórzu w północnowschodniej części starówki. Poprzez via San Manci i via Belenzani mijając najpiękniejsze pałace, zabytkowe wieże dotrzemy do Placu Katedralnego. Nawiedzimy katedrę San Vigillo, budowlę w stylu romańskim – miejsce zgromadzeń soborowych. Na Placu Katedralnym zobaczymy okazałą fontannę Neptuna z 1768 r. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Werony.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Turynu, stolicy Piemontu. Spacer po historycznym centrum. Nawiedzimy renesansową XV-wieczną katedrę św. Jana Chrzciciela – patrona miasta, gdzie od 1578 r. przechowywany jest słynny Całun Turyński – niezwykły wizerunek umęczonego i ukrzyżowanego Chrystusa. Całun okresowo udostępniany jest do publicznej czci wiernych. Codziennie można podziwiać w katedrze dokładną fotografię całunu. Zobaczymy także Sanktuarium della Consolata z figurą Madonny, Plac Karola z barokowymi kościołami św. Karola i św. Krystyny, Pałac Carigiano. Kontynuacja podróży do Mediolanu, stolicy Lombardii. Zwiedzanie miasta – gotycka katedra Narodzin Świętej Marii, na szczycie sklepienia znajduje się relikwia św. Gwoździa z Krzyża. Następnie – Plac Della Scala z pomnikiem Leonarda da Vinci i stojący przy nim gmach najsłynniejszej sceny operowej La Scala oraz Bazylika św. Wawrzyńca, Santa Maria delle Grazie oraz bazylika św. Ambrożego, w którym spoczywają szczątki tego Świętego. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do San Gimignano słynącego z czworokątnych wież. Zobaczymy m.in.: dawną katedrę, a obecnie kolegiatę Santa Maria Assunta z XII w. z freskami Bartolo di Fredi, Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. Następnie przejazd do Colle di Val d’ Elsa – miasta na skale, jednego z najpiękniej położonych miasteczek włoskich. Nawiedzimy katedrę w której znajduje się relikwia Świętego Gwoździa z Krzyża a także romański kościół Santa Maria In Canonica z tabernakulum przedstawiającym sceny z życia Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Przejazd do Orvieto. Krótkie zwiedzanie miasta, w którym dla upamiętnienia cudu eucharystycznego z pobliskiej Bolseny na polecenie papieża Urbana IV wybudowano najpiękniejszą gotycką katedrę we Włoszech oraz ustanowiono święto Bożego Ciała. W katedrze nawiedzimy kaplicę Korporału – relikwiarza nasiąkniętego Krwią Świętą. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Nawiedzenie Bazyliki Świętego Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie św. Jana Pawła II. Przejazd w okolice Bazyliki św. Bartłomieja na Wyspie Tyberiadzkiej. Udamy się do Bazyliki poświęconej przez papieża św. Jana Pawła II pamięci męczenników chrześcijaństwa z XX wieku i czasów najnowszych. Chwila skupienia przy relikwiach błogosławionych polskich męczenników: Karoliny Kózki, Stanisława Starowieyskiego, bp. Michała Kozala oraz księży Jerzego Popiełuszki, Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy. Przejazd na Lateran. Przejście do bazyliki św. Jana – najważniejszej świątyni kościoła rzymskokatolickiego, pierwszej i najstarszej bazyliki chrześcijaństwa. Świątynia ta jest katedrą biskupów Rzymu – papieży. Ołtarz główny od góry wieńczy gotycki baldachim, wykonany podczas pontyfikatu papieża Urbana V w 1367 roku. Nawiedzimy sanktuarium Świętych Schodów, pochodzących z pałacu Piłata, którymi Pan Jezus był prowadzony na sąd. Kolejno udamy się do bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego. Zwiedzimy bazylikę, kaplicę Relikwii Krzyża i Męki Pańskiej. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie, przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu – w zależności od obecności Ojca Świętego weźmiemy udział w Audiencji Generalnej. Przejście znaną ulicą Via della Conciliazione w kierunku Zamku Świętego Anioła. Następnie przez most Świętego Anioła udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, kościół św. Agnieszki, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi. Ciekawą odmiennością do barokowego charakteru tej okolicy będzie starożytny Panteon. Na Placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua ustawiona jest na szczycie kolumny. Tu papież bł. Jan Paweł II odmówił modlitwę: „Tobie, Matko Nasza, zawierzam losy ludzkości”. Z kolei udamy się do bazyliki Santa Maria Maggiore. Zwiedzanie bazyliki. Przejście do trójnawowej Bazyliki Św. Praksedy – jednego z najstarszych kościołów w Rzymie. We wnętrzu znajduje się zespół mozaik w stylu bizantyjskim, przedstawiających Jezusa i Matkę Bożą w otoczeniu świętych. W świątyni przechowywane są relikwie świętej Praksedy a także fragment słupa, przy którym biczowany był Chrystus. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Przejazd do Manoppello, gdzie nawiedzimy świątynię Volto Santo z zachowaną chustą św. Weroniki z podobizną Chrystusa. Przejazd do Lanciano – nawiedzimy miejsce pierwszego potwierdzonego Cudu Eucharystycznego. Spacer po centrum miasta, które zachowało swój historyczny charakter. Zobaczymy m.in. kościoły San Agostino i Santa Lucia. Nawiedzimy Katedrę Madonna del Ponte oraz Kościół św. Franciszka – miejsce Cudu Eucharystycznego. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 8
Śniadanie. Przejazd do Rawenny. Zwiedzanie miasta posiadającego unikalne budowle i dzieła sztuki bizantyjskiej rozpoczniemy przy Piazza della Resistenza. Nawiedzimy bazylikę San Vitale z najwspanialszymi na świecie mozaikami oraz bazylikę Sant’ Apollinare Nuovo z VI w. Zobaczymy także Baptysterium Neońskie. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Tarvisio.
DZIEŃ 9
Śniadanie lub przydział pakietów śniadaniowych. Przejazd na wzgórze Kahlenberg z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Wiednia. Nawiedzenie „Sanktuarium Pielgrzymów Polskich” – kościoła św. Józefa. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki.
TERMIN: 29.04 – 07.05.2017
CENA: 2260 zł
ZAPEWNIAMY:
– przejazd komfortowym autokarem
– 8 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2 os. z łazienkami
– 8 śniadań, 8 obiadokolacji,
– opiekę i informację turystyczną pilota,
– ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 €, do 5000 zł w RP,
– obowiązkową opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
UWAGI:
– program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom,
– dokument niezbędny do wyjazdu: dowód osobisty lub paszport,
– na wstępy do zwiedzanych obiektów i inne wydatki programowe należy przeznaczyć około 120 €.