Rzym, Watykan i Mediolan samolotem z Lublina

MEDIOLAN RZYM WATYKAN

ZOSTAŁY TYLKO TRZY MIEJSCA

04-08.03.2018 R.

PROGRAM RAMOWY 5 DNI

 

DZIEŃ 1

7.00 Zbiórka uczestników w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Msza św. Po Mszy św. Transport grupy na lotnisko w Lublinie. Przelot do Mediolanu. Spacer po mieście. Zwiedzanie Mediolanu. Udamy się na dworzec. Przejazd pociągiem do Rzymu. Nocleg w Rzymie.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Udamy się w okolice Via Appia Antica. Zwiedzimy Katakumby św. Kaliksta – część starożytnych rzymskich katakumb, miejsce spotkań i pochówków chrześcijan. Msza św. Następnie udamy się na Lateran. Przejdziemy do bazyliki św. Jana – najważniejszej świątyni kościoła katolickiego, pierwszej i najstarszej bazyliki chrześcijaństwa. Świątynia ta jest katedrą biskupów Rzymu – papieży. Ołtarz główny od góry wieńczy gotycki baldachim, wykonany podczas pontyfikatu papieża Urbana V w 1367 roku. Zobaczymy także kaplicę San Lorenzo i Święte Schody. Na zakończenie dnia udamy się na spacer po Rzymie Starożytnym, zobaczymy m.in.: Koloseum (z zewnątrz), Fora Cesarskie, Forum Romanum, Kolumna Trajana, Kapitol, Łuk Konstantyna. Powrót na obiadokolację i nocleg. Po kolacji dla chętnych wieczorny spacer po Mieście.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Udamy się do Watykanu. W zależności od obecności Ojca Świętego, weźmiemy udział w Audiencji Generalnej. Następnie wizyta w Muzeach Watykańskich. Udamy się do Pinakoteki – zbiór dzieł malarskich i arrasów. Przejście na tzw. dziedziniec Pinii i wejście do galerii Pio Clementino ze zbiorem rzeźb starożytnych, galeria arrasów i map, sala Sobieskiego, Stanze Rafaela – reprezentacyjne apartamenty papieskie oraz kaplica Sykstyńska, gdzie obejrzymy wspaniałe freski – arcydzieła Michała Anioła m.in. Sąd Ostateczny i Stworzenie Adama. Nawiedzenie Bazyliki św. Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie św. Jana Pawła II. Następnie ulicą Via della Conciliazione przez most Świętego Anioła udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego, zobaczymy: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi. Ciekawą odmiennością od barokowego charakteru tej okolicy będzie starożytny Panteon. Powrót na obiadokolację i nocleg. Po kolacji dla chętnych wieczorny spacer po Mieście.

DZIEŃ 4

Wczesne śniadanie., udamy się do Watykanu. Uczestnictwo we Mszy św. Przejazd w okolice Bazyliki św. Pawła za Murami. Bazylika ta podzielona jest na 5 naw za pomocą ustawionych w rzędach 80 kolumn. Wzdłuż górnej krawędzi ścian biegnie pas medalionów z portretami papieża. Absyda kończąca nawę główną jest ozdobiona mozaiką w stylu bizantyjskim. Ukazano na niej Chrystusa na tronie w otoczeniu świętych: Piotra, Andrzeja, Pawła i Łukasza. Z kolei nawiedzimy Bazylikę Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Śnieżnej. Świątynię tą nawiedzał Święty Jan Paweł II 8 grudnia w dzień Niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny. To jedna z „Bazylik Większych”, która zachowała swoją pierwotną formę. W bogato zdobionym marmurowym wnętrzu na szczególną uwagę zasługują mozaiki z V w. przedstawiające sceny biblijne. Następnie przejazd na (AWENTYN??) Spacer na Zatybrze, dzielnicę słynącą z niepowtarzalnej atmosfery i małych restauracji ze świetną kuchnią regionalną. Zobaczymy m.in. kościół Matki Boskiej Zatybrzańskiej. Kolejno udamy się na dworzec. Przejazd pociągiem do Mediolanu. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5 

Śniadanie. Przejazd do Mediolanu na lotnisko. Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.

 

TERMIN:  04-08.03.2018

CENA:      Cena biletu (obecnie w granicach stu złotych) plus 400 euro.

 

ZAPEWNIAMY:

 • przejazdy na terenie Włoch – kolej oraz komunikacja miejska,
 • 4 noclegi w hotelach **/***, pokoje 2-os. z łazienkami,
 • 4 śniadania, 3 obiadokolacje,
 • opiekę i informację turystyczną pilota,
 • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 € do 10 000 zł w RP
 • bilety wstępu, biley kolejowe na trasie Mediolan – Rzym – Mediolan,
 • przewodników lokalnych w wymaganych miejscach
 • opłatę na TFG

UWAGI:

 • cena nie zawiera przelotu w obie strony wraz z opłatami lotniskowymi,
 • wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • dokument niezbędny do wyjazdu: dowód osobisty lub paszport