Via Baltica – Sankt Petersburg

 

Zapisy: ks. Mirosław Matuszny tel. +48 604 988 929

TERMIN:  14.07 – 22.07.2019

CENA:      2880 zł + 120 euro (Ze względu na bardzo duże zainteresowanie pielgrzymką przy zapisie obowiązuje wpłata zaliczki w wysokości 500 zł.)

 

SZAWLE · RYGA · SZTOKHOLM · TURKU · HELSINKI · SANKT PETERSBURG · PETERHOF

 • TALLINN · WILNO

 

PROGRAM RAMOWY 9 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Lublina we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Szawle. Udamy się na Górę Krzyży, gdzie na niewielkim wzniesieniu znajduje się kilkadziesiąt tysięcy krzyży, przywożonych przez pielgrzymów z całego świata od czasów powstania listopadowego.  Przejazd na obiadokolację i nocleg na w Rydze.

 

DZIEŃ 2

Śniadanie, zwiedzane Rygi. Spacer po Starym Mieście. Zobaczymy m.in.: kościół św. Piotra, katedrę ryską, Dom Bractwa Czarnogłowych, zespół średniowiecznych kamieniczek – „Trzej Bracia”, Małą i Wielką Gildię Kupiecką, gotycki zamek Kawalerów Mieczowych – siedzibę prezydenta oraz Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Obcej. Kolejno udamy się do portu. Zaokrętowanie na promie płynącym do Sztokholmu. Obiadokolacja i nocleg na promie.

 

DZIEŃ 3

Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Sztokholmu. Spacer po Starym Mieście położonym na wyspach. Jest to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Europie. Zwiedzimy Katedrę św. Mikołaja – najstarszy budynek na starówce. Katedra ta ma dla Szwedów ogromnie znaczenie, ponieważ odbywają się w niej wszystkie uroczystości dworskie. Ponadto zobaczymy m.in. Zamek Królewski, Rynek Główny, ratusz, siedzibę Akademii, budynek Parlamentu, siedzibę premiera i rządu, kościół św. Jakuba konsekrowany w 1643 roku. Zwiedzimy Muzeum Galeonu Vasa, poświęcone jedynemu na świecie XVII-wiecznemu żaglowcowi. W muzeum odtworzono dla zwiedzających górny pokład działowy i kajutę admiralską. Udamy się do portu. Zaokrętowanie na promie. Nocny rejs do Turku. Obiadokolacja i nocleg na promie.

 

 

DZIEŃ 4

Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Turku – wyokrętowanie. Spacer po dawnej stolicy Finlandii. Zobaczymy m.in. Zamek, którego okres świetności przypadał na połowę XVI wieku, podczas panowania księcia Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki, neogotycki kościół św. Michała z 1905 roku oraz Katedrę z 1250 roku – najważniejszy religijny budynek w Finlandii i narodową świątynię kraju. Następnie przejazd do Helsinek. Spacer po mieście, zobaczymy m.in.: plac Senacki, katedrę helsińską, pałac rządowy, gmachy uniwersytetu helsińskiego oraz biblioteki uniwersyteckiej. Czas wolny na placu targowym. Tutaj znajdziemy duży wybór towarów charakterystycznych dla Finlandii, począwszy od tradycyjnych specjałów kulinarnych aż do różnorodnych pamiątek. Przejazd do portu. Przeprawa promowa do Sankt Petersburga. Zakwaterowanie na promie, obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 5

Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Sankt Petersburga, wyokrętowanie. Nawiedzimy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Zwiedzanie kościoła i podziemi, w których w 1798 roku umieszczono sarkofag z doczesnymi szczątkami ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie udamy się do Twierdzy Pietropawłowskiej. Zwiedzimy sobór św. Piotra i Pawła – nekropolię rosyjskich imperatorów, pomnik Piotra I oraz najstarszą część twierdzy – Bramę św. Piotra. Następnie zobaczymy plac i sobór św. Izaaka oraz sobór kazański z cudowną ikoną Matki Boskiej Kazańskiej – wybudowany w latach 1801-1811, wzorowany na Bazylice św. Piotra na Watykanie. Kolejno spacer Newskim Prospektem – centrum handlowym i kulturalnym Sankt Petersburga. Obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 6

Śniadanie. Udamy się do Peterhofu – letniej rezydencji Piotra I, słynącej z fontann, pałaców i ogrodów. Podziwiać będziemy (z zewnątrz) wielki pałac, kanał morski odgrywający ważną rolę w kompozycji rezydencji, położony na osi głównej oraz Wielką Kaskadę – grupę fontann o bardzo wyszukanych kształtach, uważaną za dzieło architektury i hydrotechniki. Przespacerujemy się po ogromnym dolnym parku z licznymi fontannami – posągami oraz innymi obiektami architektury ogrodowej. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 7

Śniadanie. Zwiedzimy część ekspozycji muzealnych Ermitażu – najwspanialszej kolekcji dzieł sztuki na świecie (malarstwo hiszpańskie, holenderskie, flamandzkie; łącznie 2,5 miliona eksponatów zgromadzonych w 1000 sal). Ponadto zobaczymy plac pałacowy z kolumną Aleksandra I oraz (z zewnątrz) Pałac Zimowy, budynek Sztabu Generalnego, a także pozostałe obiekty muzealne Ermitażu. Następnie tura objazdowa: pałac marmurowy, sobór Zmartwychwstania Pańskiego „Okrwawiony Zbawiciel”, plac Sztuki z pomnikiem Aleksandra Puszkina. Przejazd do portu. Przeprawa promowa do Tallinna. Zakwaterowanie na promie, obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 8

Śniadanie na promie. Przypłynięcie do Tallinna. Zwiedzanie miasta. Starówka znana jest na całym świecie ze świetnie zachowanej średniowiecznej architektury. Zobaczymy dolne i górne Stare Miasto – wzgórze Toompea, parlament, cerkiew Aleksandra Newskiego, gotycką katedrę NMP, średniowieczne obwarowania miejskie z basztami: „Długi Herman”, „Gruba Małgorzata”, rynek Starego Miasta, ratusz, renesansowy Dom Bractwa Czarnogłowych, Wielka Gildia Kupiecka. Gildia była jedną z najpotężniejszych organizacji w tej części Estonii – kontrolowała niemal cały handel w Tallinie. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Wilna.

 

DZIEŃ 9

Śniadanie – spacer po litewskiej stolicy – zwiedzanie miasta oraz Msza Święta w Ostrej Bramie. Ostra Brama jest najcenniejszym skarbem Wilna z jej słynącym z cudów i łask obrazem Matki Miłosierdzia. To właśnie on w szczególny sposób przyciąga pielgrzymów z całego świata. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

 

TERMIN:  14.07 – 22.07.2019

CENA:      2880 zł

 

ZAPEWNIAMY:

 • komfortowy przejazd na całej trasie,
 • 4 noclegi w hotelach ***, pokoje 2 – os. z łazienkami,
 • 4 noclegi na promie w kajutach 4 – os. wewnętrznych z łazienką,
 • 8 śniadań, 8 obiadokolacji w tym na promach 4 kolacje bufetowe z napojami, piwem i winem
 • opiekę i informację turystyczną pilota
 • ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € w Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwie, do

   30 000 € w Rosji i NNW do 2000 €, do 10 000 zł w RP

 • opłatę na TFG
 • bezwizowy wjazd do Rosji

 

UWAGI:

 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i uczestnictwem w Mszach św.
 • niezbędny dokument: paszport

na bilety wstępu, przewodników lokalnych, parkingi i pozostałe wydatki programowe należy przeznaczyć ok. 120 €