Wincentyńska Młodzież Maryjna i Dzieci Maryi-o nas

wizytacjaparafii_98

Ślubowanie

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej – Wincentyńska Młodzież Maryjna, jest wspólnotą międzynarodową, zrzeszającą młodych katolików. Pierwsza wspólnota powstała już w 1838 roku we Francji w Beaunne i została zatwierdzona przez papieża Piusa IX. Stowarzyszenie powstało na wyraźne życzenie Maryi, które wyraziła podczas objawienia 18 lipca 1830 r. w Paryżu siostrze miłosierdzia św. Katarzynie Laboure. Stowarzyszenie jest kościelne, świeckie, maryjne i wincentyńskie. Stowarzyszenie działa w Lublinie przy parafii Nawrócenia św. Pawła od lat 80- tych.

 • Opiekunowie:
  • s. Katarzyna Chmielewska SM
  • ks. Damian Szewczyk
  • Terminy spotkań:
   • Dzieci Maryi
    • Spotkanie formacyjno-integrujące: sobota, godz. 9.30-10.30
 • Młodzież Maryi
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy: piątek, godz. 19.10-22.00
  • Spotkanie formacyjne: sobota, godz. 8.00-9.00
  • Lista członków wspólnoty:

Członkowie wspólnoty:

 1. Biała Klaudia
 2. Kowalczyk Maria
 3. Kowalczyk Marta
 4. Łabiga Małgorzata
 5. Marzęda Aleksandra
 6. Marzęda Magdalena
 7. Opiłowska Magdalena
 8. Opiłowski Maciej
 9. Sidor Marcin
 10. Kleryk Sidor Michał
 11. Ksiądz Rejak Marcin
  Członkowie wspólnoty, kandydaci do uroczystego przyjęcia medalu:
 12. Głębocki Maciej
 13. Kamola Gabriela
 14. Twardowska Oliwia
 15. Twardowska Wiktoria
 16.  Julia Iwanek

Kandydaci do wspólnoty:

 1. Agnieszka
 2. Agnieszka
 3. Kinga
 • Zakres działalności oraz ważniejsze wydarzenia w roku 2012 – 2013:
  • Wspólnota angażuje się w ogólnopolskie działania stowarzyszenia przez udział w spotkanych, rekolekcjach oraz czuwaniach modlitewnych.
  • Wspólnota angażuje się w życie parafialne poprzez śpiew, udział w procesjach, uroczystościach, rekolekcjach i innych wydarzeniach parafialnych.
  • Pierwsza sobota miesiąca:
   • Śpiew w kościele Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
   • Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy

XV Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja

1-Jasna-Gora-Radio-Maryja- (26)Schola z parafii Nawrócenia Świętego Pawła uczestniczyła 25 maja 2013 r. wraz z młodymi z całej Polski i świata na Jasnej Górze w XV Pielgrzymce Młodych z Radiem Maryja. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Jezu jesteś moim Panem”. Nasza schola zaśpiewała na scenie wraz z zespołem Lumen oraz innymi zespołami z całej Polski tworząc z nimi piękny i potężny chór uwielbienia.

Spotkaniu Młodych towarzyszył wspólny śpiew, modlitwa, i świadectwa. „Każdy z nas chce oglądać Pana Boga i chociaż jest dziś trudno, to jest do tego bardzo prosta droga” – przekonywała Wiola z Ruchu Czystych Serc. Swoje świadectwo przedstawił także muzyk Darek Malejonek. Młodzi uczestniczyli także w warsztatach medialnych, które poprowadził red. Piotr Grabowski z Telewizji Trwam.

Modlitwie Apelowej o godz. 21:00 na Wałach Jasnogórskich przewodniczył o. dr Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja: „Maryjo Królowo Polski (…) przychodzimy dziś do Ciebie, przychodzimy do serca Polski, by spotkać się z sercem matki, w wigilię dnia naszych mam”.

Po Apelu Jasnogórskim do zebranych przemówił metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo: „Tak jak jest naszą niepisaną tradycją, ale wypowiadaną z serca, powiem słowo: nie budujmy przyszłości na piasku internacjonalizmu europejskiego, ale na trwałym fundamencie jedności wiary, Kościoła i Narodu. Na tę głęboką i odpowiedzialną więź nas wszystkich w serca błogosławię”.

SONY DSCZwieńczeniem pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Ireneusza Pękalskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej. „Chciałbym abyście na Jasnej Górze czuli się jak w domu Matki” – powiedział do młodych na początku Mszy św. podprzeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun.

Homilię wygłosił ks. Bogusław Jaworowski. Misjonarz Świętej Rodziny akcentował, że ta niezwykła uroczystość, to spotkanie w Domu Matki co roku gromadzi tych, którzy są w szczególny sposób związani wiarą w Jezusa Chrystusa. – Taka wiara nas łączy, w tej wierze spotkaliśmy się we wspólnocie – wspólnocie młodych. Ks. Jędraszewski prosił także młodych uczestników pielgrzymki, aby nigdy nie tracili ducha i odważnie dawali świadectwo o byciu chrześcijaninem.

Homilia ks. Bogusława Jaworowskiego:

G A L E R I A

RELACJA Z ARCHIDIECEZJALNEGO FORUM MŁODZIEŻY
Naszą parafię reprezentowała Wincentyńska Młodzież Maryjna
pod opieka s. Katarzyny

Zejdź do głębin!Forum Mlodych
Właśnie to hasło towarzyszyło nam podczas tegorocznego Forum Młodych. Przez trzy dni wraz z młodzieżą z całej Archidiecezji Lubelskiej, zastanawialiśmy się nad tym sformułowaniem, kojarzonym z ewangelicznym symbolem soli. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od Drogi Krzyżowej na Majdanku. Niezwykle poruszyły mnie odczytywane świadectwa bł. męczenników i więźniów obozu koncentracyjnego. Obraz tamtych lat, po raz kolejny przypomniał mi, jak wiele dziś posiada młody człowiek. Obraz tych lat, w których krzyż lepiono z chleba, więźniów zmuszano do nieludzkiej pracy przy równie trudnych warunkach. Obraz ciał w piecu, zapach palonych włosów i kości, obraz masowych trumien. Lecz przede wszystkim obraz więźniów, którzy łączyli swój krzyż z krzyżem Chrystusa. A my? Jak ciężko jest dziś zadać się na wolę Bożą i stawać się wartościową „solą życia”. Jak ciężko jest sięgnąć w głąb i pokonać przeszkody, aby wydobyć to co wartościowe. A także, do czego nas młodych zaprasza sam Chrystus? Nad tym właśnie zastanawialiśmy się następnego dnia podczas pracy w grupach. Zanim jednak do niej przystąpiliśmy, uczestniczyliśmy w konferencjach, podczas których poruszona została kwestia sekularyzacji oraz napięć młodego człowieka, pomiędzy pragnieniem ,a słabością, marzeniem, a zranieniem, a wreszcie zaproszeniem Boga, a naszym przekonaniem. Ostatniego dnia pochyliliśmy się nad sylwetką św. Pawła oraz posługą współczesnych misjonarzy, którzy także dziś oddają życie za wiarę. Nasze Forum zakończyła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika poprzedzona procesją palmową.

Magdalena Opiłowska

Relacja z forum Młodych i galeria na stronie Centrum Duszpasterstwa Młodzieży: czytaj więcej…

DSC_9058BAJKOWY BAL…

W sobotę 2 lutego 2013 r. odbył się karnawałowy bal przebierańców organizowany przez Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej w salkach Agape przy naszej parafii. Zabawa trwała w godz. 15.00 – 18.30. Wszyscy przebrani się za postaci bajkowe

G A L E R I A

narty_49


NARTY ZE ŚW. ANTONIM

W ferie w piątek 15 lutego byliśmy na nartach na stoku w Batorzu. W programie była: nauka jazdy z instruktorem, jazda na nartach oraz kiełbaska z ogniska.

G A L E R I A

 


lodowisko

LODOWISKO

Wspólnota dzieci i młodzież Maryi wybrała się również na wspólna jazdę na łyżwach.

 

 

 

 

1-DSC_8422Spotkanie opłatkowe

13 stycznia 2013 r. Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej przeżywało spotkanie opłatkowe dzieci, młodzież oraz rodziców. Wspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą z kazaniem dla dzieci o godz. 13.00, a po Mszy Świętej miała miejsce dalsza część spotkania w salce parafialnej.

G A L E R I A

JASEŁKA MISYJNE

jaselka

kolędnicy misyjni 201330 grudnia 2012 r. w Święto Świętej Rodziny dzieci i młodzież naszej parafii wystawiły jasełka misyjne przygotowane pod opieką s. Katarzyny i księży wikariuszy.
Zgodnie z tradycją byli Trzej Królowie, Maryja, Józef, Pastuszkowie, Aniołki oraz przedstawiciele dzieci ze wszystkich kontynentów. Dzieci i młodzież bardzo poważnie potraktowały zadanie aktorskie, wszystkie były bardzo przejęte. Aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Można było poczuć świąteczną atmosferę. Było pięknie, wzruszająco i bardzo rodzinnie.

W trakcie wspólnego kolędowania zbierane były ofiary na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jako pomoc „Dzieciom w Wietnamie„.

W jasełkach wstąpili:
Anioł I – WIKTORIA TWARDOWSKA
Anioł II- JADZIA JAKSIM
Narrator – OLA MARZĘDA
Anioł Gabriel – GABRYSIA KAMOLA
Maryja – NATALIA KURCZEWSKA
Bartek – MIŁOSZ OLEKSA
Kuba – BŁAŻEJ KURCZEWSKI
Pasterka I – OLIWIA TWARDOWSKA
Pasterka II – JULIA
Józef – MICHAŁ OLEKSA
Posłaniec – PAWEŁ SZALAK
Herod – MACIEJ OPIŁOWSKI
Król I- MARCIN SIDOR
Król II- GOSIA ŁABIGA
Król III – MARIA KOWALCZYK
Diabeł – MAGDA MARZĘDA
Śmierć – MAGDA OPIŁOWSKA
Dziecko z Afryki – SABRINA PUŁA
Dziecko z Azji – KINGA LASOTA
Indianin – AGNIESZKA MAĆKOWIAK
Eskimos – MARLENA SAWICKA
Krakowianka – EMILIA KURCZEWSKA

Spotkanie opłatkowe

15 grudnia 2012 r. reprezentanci Stowarzyszenia Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej działającej przy parafii, wzięli udział w diecezjalnym spotkaniu opłatkowym młodzieży z księdzem arcybiskupem Stanisławem Budzikiem z zorganizowanym przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Odbyło się ono w Archikatedrze Lubelskiej w godz. 14.00 – 17.00. W programie był spektakl przygotowany przez Teatr Siódemki (VII LO w Lublinie) pt.” … przed sobą” oraz celebracja odnowienia przymierza z Bogiem, więcej na www.duch.lublin.pl. Przedstawiciele młodzieżowej wspólnoty parafialnej zabrali ze sobą dużą świecę z umieszczonym na niej znakiem graficznym charakteryzującym grupę. Młodzi udali się na spotkanie z s. Katarzyna Chmielewską i ks. Damianem. Szczegóły i zdjęcia: duch.lublin.pl

G A L E R I A

Dzieci i młodzież rozdają medaliki…

W niedzielę 16 grudnia 2012 r. Dzieci i Młodzież Maryi ze Stowarzyszenia Wincentyńskiego, z racji obchodzonej 8 grudnia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypomnieli po każdej Mszy Świętej objawienia i obietnice przekazane przez Maryję s. Katarzynie Labouré. Młodzież wraz z opiekunką grupy s. Katarzyną rozdawała po ogłoszeniach medaliki.

27 listopada 1830 r. Maryja objawiła się siostrze Katarzynie Labouré, wówczas nowicjuszce, i poleciła jej, aby się postarała o wybicie medalika, którego wzór sama ukazała. Siostra Katarzyna ujrzała Niepokalaną Dziewicę stojącą na kuli ziemskiej. Następnie obraz się odwrócił i Katarzyna zobaczyła rewers medalika. W centralnym punkcie ujrzała Krzyż na podstawie i literę M, poniżej zaś dwa zranione serca: Serce Jezusa – otoczone koroną cierniową i Serce Maryi – przebite mieczem, natomiast w owalu wieniec z gwiazd dwunastu. Katarzyna zapytała, czy ma być umieszczony jakiś napis i otrzymała odpowiedź: „Litera M, Krzyż i dwa serca mówią wystarczająco”.

Matka Boża obiecała:
Wszyscy, którzy nosić będą medalik otrzymają wiele łask. Tych, którzy Mi ufają, otoczę szczególną opieką„.
Niebawem Medalik zyskał miano cudownego. Na tymże medaliku Niepokalana przekazała także słowa najkrótszej modlitwy, z jaką mamy się do Niej zwracać:
O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.

G A L E R I A

Przesłanie i symbolika cudownego medalika…W całej swej bogatej symbolice, Medalik niesie podstawowe przesłanie: Chrystus jest Światłością Świata.
Treść Objawienia Katarzyna powierzyła swemu spowiednikowi i On zajął się sprawą wybicia Medalika.
Wizerunek Maryi, która promieniuje Jego światłem jest dla nas wezwaniem, byśmy też stawali się nosicielami światła, byśmy włączali się w modlitwę Maryi za światem, ofiarowali Bogu swe życie, modlitwy, cierpienia i w ten sposób przyczyniali się do wypełnienia historii Zbawienia i przyjścia Królestwa Bożego.

Cudowny Medalik poprzez bogactwo swoich symboli przedstawia zwartą historię Zbawienia. Sama zaś Maryja przypomina swoją aktywną obecność w życiu tych, którzy przyjmują Ją jako Matkę. Awers Medalika ukazuje Ją jako Niewiastę, która miażdży głowę węża, symbol grzechu. Tym samym jawi się jako pomoc w walce ze złem i słabością. Otwarte i wyciągnięte w stronę ziemi ręce mówią o Jej dobroci, bliskości i trosce o swoje dzieci. Promienie światła są symbolem łask, które Maryja ofiaruje zwracającym się do Niej w potrzebie. Całość obrazu uzupełnia napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Rewers Medalika przedstawia plan miłości Boga wobec ludzi. Litera M z krzyżem potwierdza prawdę, że Maryja jest ściśle związana z tajemnicą Odkupienia. Obraz Serc Jezusa i Maryi przypomina miłość, która godzi się na cierpienie i śmierć. Natomiast dwanaście gwiazd w swojej symbolice przypomina prawdę, że Jezus zbudował Kościół na Apostołach oraz nieustannie wzywa ludzi do życia w świetle Ewangelii.