Parafianie piszą…

fot.Marcin OleksaPomiędzy czasem.

 

Pomiędzy czasem przystanął czas, zawieszony gdzieś między północą a oczekiwaniem. Czeka, trwając w ciszy i spokoju, nastawiony na dobre dni, które przyniesie nadchodzący Rok.

Pomiędzy czasem przysiadła Nadzieja, trzymając przed sobą koszyk pełen życzeń. Dorzucane do niego strzępki słów, jak małe białe karteczki, wpadają bezszelestnie, zaczepiając się jedne o drugie i chwytając Nadziei, która tylko uśmiecha się łagodnie. Nadchodzi nowe, odsuwając w cień to stare. Kolejny rok i kolejna szansa na to, co dotąd zaniedbane. Biała kartka, która na razie jest tylko obietnicą, a czym będzie – okaże się za rok.

Pomiędzy czasem zawisły marzenia, czekające na to, by się po nie schylić, a potem trzymać mocno, nie pozwalając odlecieć. Marzenia, które często sami ograniczamy wypuszczając na wolność z lęku, że rozczarowanie z niespełnienia boli dotkliwiej niż ulotność.

Pomiędzy czasem zebrały się również niewypowiedziane żale, wykrzyczane pretensje, stłumione w sobie emocje, które nie wybuchły, ale położyły się cieniem na bliższej lub dalszej relacji. W załamaniu czasu przykucnęły też wzajemne urazy, karmiąc się rozgoryczeniem i zatwardziałością, od której obumiera serce. Nie pozwól im przemknąć otwartymi drzwiami do tego, co przynosi nowe. Wyobraź sobie, że ten Nowy Rok jest jak biały obrus, którym odświętnie nakrywasz stół. Od Ciebie zależy, jak i czym go udekorujesz. Czy pozwolisz, aby rozlały się po nim brudne plamy noszonej w sercu zaciętości i goryczy wobec losu i ludzi, czy też ustawisz na nim czyste nakrycia, gotowe na przyjęcie nawet tych, którzy dawno już przy tym stole nie zasiadali, rozświetlone płomieniem świec, w którym jest pokój? Naprawdę wiele zależy od Ciebie. Masz duży wpływ na to, jaki będzie ten Nowy Rok, i nie możesz mieć wciąż pretensji do losu, że wszystko poszło nie tak jak oczekiwałeś.

„A w sercach waszych niech panuje pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani”. Kol. 3, 15

W tym jednym zdaniu zamyka się wszystko. Wszystkie ludzkie nadzieje na uporządkowanie świata wokół siebie. Całe oczekiwanie na to, aby było lepiej. Wszystkie nasze tęsknoty są, tak naprawdę, tęsknotami za tym, aby mieć w sobie pokój. Zapominamy jednak, że to nie ten świat może nam go dać, bo on jedynie odbiera, ale Jezus Chrystus, Książę Pokoju, Ten, którego jeden dotyk, jedno spojrzenie czy słowo są w stanie przemienić wszystko, podnieść człowieka z najboleśniejszego upadku, wyciągnąć z najgłębszej depresji czy nałogu, pomóc zrozumieć stratę, której po ludzku nie da się wytłumaczyć, oświetlić drogę, na której był mrok i pozwolić poznać smak prawdziwego szczęścia, które jest w Nim.

1 stycznia jest tym umownym początkiem, w którym mamy szansę zacząć od nowa, jeśli stare nas zawiodło i doprowadziło donikąd. Wraz z tym dniem otrzymujemy dar godzin i minut, ułożonych w tygodnie i miesiące, z których każdy ofiarowany jest nam z miłości. Szkoda życia na rozpamiętywanie tego co złe lub stracone, albo tego, co nie wyszło, bo ono – to życie, może nas zaskoczyć i skończyć się nagle, bez zapowiedzi i bez przygotowania. Dlatego przyjmij ten rok w darze i spraw, aby twoje istnienie przyniosło dobro drugiemu człowiekowi; aby twoje słowa nie krzywdziły, tylko były w stanie przekazać sobą błogosławieństwo innym; aby twoje serce, napełnione zostało pokojem i aby umiało się tym pokojem dzielić i nieść go tam, gdzie wciąż jeszcze jest niepokój.

„Niech cię Pan błogosławi i strzeże. 

Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. 

Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”.  (Lb 6, 24-26) 

Nie ma piękniejszych życzeń, którymi można by złożyć noworoczne życzenia. Proszę, przyjmij je, wraz z tymi, którymi chciałabym Cię obdarować życząc, aby ten Nowy Rok przyniósł Ci wiele dobrych dni, w których odkryjesz siebie; aby w Twoim życiu, rodzinie, domu i sercu zapanował prawdziwy pokój, i abyś potrafił/a dzielić się nim z tymi, których spotkasz na drodze swojego życia. I życzę Ci również jak najwięcej zachwytów nad zwykłą codziennością, w której niezauważenie dokonują się prawdziwe cuda. Niechaj życie, z całym swoim dobrodziejstwem, Cię zaskakuje, pozwalając zapełnić tę białą kartkę tym, co będziesz chciał wspominać i do czego będziesz chciał/a wracać.

Życzę Ci dobrego, pełnego Chrystusowego pokoju Nowego 2016 Roku!

Monika A. Oleksa

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83